zaadoptowani.pl

Blog tematyczny o ciąży, zdrowiu i lifestylu.

DzieckoRodzina

Pokój dla dziecka – wskazówki i inspiracje

Pokój dla dziecka – wskazówki i inspiracje

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla dziecka? Świeżo upieczeni rodzice stają przed koniecznością stworzenia przestrzeni, która będzie jednocześnie praktyczna, wygodna zarówno dla opiekunów, jak i malucha, oraz ładna i przyjazna. Poznaj kilka wskazówek i inspiracji, jak urządzić piękny pokój, który z łatwością będzie dostosowywał się do wieku dziecka.

Odpowiednie meble i wyposażenie

Łóżeczko niemowlęce dobrze jest przez przynajmniej kilka pierwszych miesięcy trzymać w sypialni rodziców. Jednak kiedy nadejdzie czas, gdy maluch rozpocznie naukę spania w osobnym pokoju, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu łóżeczka w zależności od wieku i rozwijających się możliwości motorycznych młodego człowieka. Obecnie można znaleźć dobrze pomyślane łóżeczka, skonstruowane w taki sposób, aby „rosły” i dostosowywały się do zmieniających się potrzeb dziecka. Całe wyposażenie pokoju dziecięcego powinno być dobrane pod tym kątem – najpierw bierzemy pod uwagę wygodę rodziców, poręczne schowki na pościel, pieluszki i ubranka, które jednak z czasem będą się mogły zmienić w poręczne dla coraz starszego dziecka miejsca do przechowywania zabawek.

Organizacja zabawek

Jeśli chodzi o zabawki, bardzo często trudno jest nad nimi zapanować i odnajdują się w najdziwniejszych miejscach w całym domu. Jednak możemy zadbać o ich odpowiednią organizację, wyposażając pokój dziecięcy w taki system przechowywania, który będzie prosty do użytkowania przez nawet kilkuletnie dziecko. Niskie i lekkie systemy szafek, szuflady i półki w różnych kolorach, z których jedne są przeznaczone na klocki, inne na lalki, a jeszcze inne na artykuły papiernicze pomogą naszemu dziecku uczyć się dbania o porządek o najmłodszych lat, ułatwiając też zresztą sprawę sfatygowanemu rodzicowi.

Kolory i ozdoby

Pokój dla dziecka warto urządzić tak, żeby było w nim dużo wzorów i żywych kolorów. W przypadku niemowląt bogate w nowe doznania otoczenie działa stymulująco na rozwój, a większe dzieci na pewno będą zadowolone z przytulnego i przyjaznego pokoju. Dobrym pomysłem jest wybranie jakiegoś tematu, na przykład las albo morze, i urządzenie pokoju dziecięcego według wybranego motywu. Najlepiej sprawdzą się kolory i tematy zaczerpnięte z natury. W przypadku lasu drewniane meble i zielone ściany uzupełniamy namalowanymi na ścianie drzewami albo zwierzątkami; na lampach możemy powiesić ozdobne sylwetki ptaków, a na podłodze położyć gruby, ciemnozielony dywan. Wesołe motywy i kolory natury stworzą świetną przestrzeń dla małego dziecka.

Udostępnij