zaadoptowani.pl

Blog tematyczny o ciąży, zdrowiu i lifestylu.

PoradyRodzina

Poznajemy cechy dobrego rodzica

Poznajemy cechy dobrego rodzica

Moment w życiu, w którym zostaje się rodzicem po raz pierwszy, to bez wątpienia jedna z przełomowych chwil w życiu. Od tego czasu nie jest się już odpowiedzialnym tylko za siebie, ale też za innego człowieka. Rodzicielstwo sporo zmienia w życiu, niezwykle kształtuje charakter, jest rozwijające. Jakimi cechami charakteryzuje się naprawdę dobry rodzic? Poniżej garść podpowiedzi od psychologów i pedagogów, które warto poznać.

Cechy dobrego rodzica

Jakimi cechami odznacza się dobry rodzic? Bez wątpienia jest cierpliwy. Cierpliwość jest bardzo potrzebna wtedy, gdy ma się małe dzieci. Tak naprawdę przez kilka pierwszych lat życia maluchów jest ona wręcz kluczowa, aby wciąż nie złościć się i nie frustrować tym, jakie zachowania prezentuje dziecko. Wyrozumiałość to cecha, która bardzo łączy się z cierpliwością. Rodzice wyrozumiali i cierpliwi to tacy, którzy dają dziecku przestrzeń do eksplorowania świata, popełniania błędów i nie złoszczę się za każde przewinienie.

Umiejętność przyznawania się do błędu

Kolejna ważna cecha, którą warto w sobie wykształcić, gdy jest się rodzicem, to umiejętność przepraszania i przyznawania się do błędu. Żaden rodzic nie jest nieomylny. Warto sobie to uświadomić i po prostu najzwyczajniej w świecie czasami przyznać dziecku rację. Rodzic dyrektywny, autorytarny, który zawsze chce postawić na swoim, robi dziecku często ogromną krzywdę emocjonalną.

Kreatywność, empatia, spontaniczność

Wiele cech potrzebnych jest do tego, aby być dobrym rodzicem. Na co dzień przydaje się kreatywność, tak by dzieci nie nudziły się i mogły z nami odkrywać świat. Elastyczność i spontaniczność sporo ułatwiają, ponieważ to tak naprawdę cechy będące odwrotnością sztywności. Sztywni rodzice to tacy, którzy działają metodycznie, zawsze zgodnie z pewnymi swoimi wyśrubowanymi standardami, od a do z. A przecież w życiu bywa różnie i odrobina elastyczność naprawdę bardzo się przydaje. Poza tym trzeba być po prostu empatycznym.

Empatyczny rodzic

Empatia to chyba jedna z najważniejszych cech u rodzica. Rodzice empatyczni to tacy, którzy zauważają potrzeby swoich dzieci i odpowiadają na nie. To istotne od pierwszych chwil życia malucha, przez kolejne lata. Bycie rodzicem empatycznym to zarazem bycie rodzicem świadomym. Rodzic może popełniać błędy i wcale nie musi być idealny. W psychologii mówi się, że wystarczy, że rodzic jest „wystarczająco dobry”. Nie zawsze robił wszystko idealnie, popełniał błędy, ale zawsze kierował się sercem.

Udostępnij