Rozwód to jeden z największych stresów w życiu każdego dorosłego człowieka. Nawet jeżeli relacja już od dłuższego czasu nie była bliska, a wręcz odwrotnie, pełna napięć i konfliktów, rozstanie nigdy nie należy do łatwych. Jest to szczególnie bolesne wtedy, gdy małżonkowie posiadają dzieci. Często zastanawiają się nad tym, jak rozwód wpływa na stan emocjonalny dzieci, czy nie odciśnie na nich zbyt dużego piętna.
Jak rozwód rodziców wpływa na dziecko?
Rozwód to bez wątpienia ogromny dramat. Często w czasie rozstawania się rodziców dochodzi do wielu różnych sytuacji konfliktowych, do wzrostu napięcia, co powoduje, że każdy przeżywa spory stres. W tym wszystkim są również dzieci, dla których ta sytuacja jest niejednokrotnie niezrozumiała. Szczególnie młodsze dzieci mają trudność ze zrozumieniem tego, co się dzieje. Starsze dzieci i nastolatki zwykle przyjmują to trochę lepiej, ponieważ łatwiej wyjaśnić im to, jakie będą konsekwencje rozwodu. Poza tym mogą wyobrazić sobie również zmiany, które na nich czekają.
Jak pomóc dziecku w czasie rozwodu?
Na stan emocjonalny dziecka, którego rodzice się rozstają, w bardzo dużym stopniu wpływa też to, jaka jest atmosfera rozstania. Jeśli rozwód przebiega w dosyć spokojnej atmosferze, a rodzice nawzajem nie obarczają się winą i nie szukają na siebie tak zwanych haków, dzieci zwykle znoszą to lepiej. Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, a każdy ze współmałżonków stara się nastawić dziecko negatywnie przeciwko drugiemu z rodziców, problemy emocjonalne dzieci mogą się nasilać. Warto o tym wiedzieć i zanim rozpocznie się batalia rozwodowa, skonsultować się na przykład z psychologiem dziecięcym. Ten specjalista może podzielić się wieloma cennymi wskazówkami dotyczącymi tego, jak wspierać własne dzieci w czasie rozwodu. Dorośli ludzie powinni bowiem uświadomić sobie to, że pomimo rozstania, już zawsze wspólnie będą rodzicami dzieci. Czasami potrzebna jest pomoc psychologa lub psychiatry – https://psychoklinika.pl/psychiatra-warszawa-bielany/.
Wsparcie dla dziecka podczas rozwodu rodziców
Dzieci w czasie rozwodu swoich rodziców często potrzebują wsparcia. Warto im je zapewnić i na przykład zapisać je do psychologa, namówić na wizytę u psychologa szkolnego, wreszcie zaproponować terapię, jeżeli dziecko bardzo źle emocjonalnie znosi rozwód rodziców. Po jakimś czasie wszystko może wrócić do normy. Dziecko przyzwyczai się do nowej sytuacji, która czasami bywa nawet dla niego korzystniejsza. Jeśli rodzice często się kłócą, w domu dochodzi do awantur, rozstanie może być tak naprawdę lepszą opcją również dla dziecka. Jednym słowem rozwód nigdy nie jest jednoznacznie zły.