Duża część ludzi spędza wiele czasu na poszukiwaniu motywacji. Wydaje się im, że mogliby zrobić wiele wspaniałych rzeczy, gdyby tylko byli w stanie się zmotywować. Praktyka pokazuje jednak, że nawet gdy poczują chęć do działania, nie są w stanie utrzymać motywacji dłużej niż kilka dni (co doskonale obrazują postanowienia noworoczne). Jak szukać motywacji i co zrobić, żeby została z nami na dłużej?
Przemyślmy jeszcze raz swoje cele
Jeżeli mamy problem ze znalezieniem motywacji, koniecznie zadajmy sobie pytanie czy cele, które sobie wyznaczyliśmy są rzeczywiście nasze. bardzo często zdarza się, że staramy się nieświadomie realizować cele innych ludzi. Przykładowo jeśli nasi rodzice bardzo chcieli, żebyśmy studiowali prawo, istnieje prawdopodobieństwo, że będziemy chcieli to zrobić (pomimo, że zdecydowanie bardziej interesuje nas biologia). Jednocześnie możemy mieć ogromne problemy ze zmotywowaniem do nauki, gdyż tak naprawdę zostanie prawnikiem nie jest naszym marzeniem.
Gdy realizujemy cele innych, możemy nigdy nie znaleźć motywacji. Jedynym rozwiązaniem jest w tym przypadku wybrać sobie cele, które są z nami kompatybilne.
Motywacja nie utrzymuje się stale
Ogromna część ludzi uważa, że motywacja to uczucie, które powinno towarzyszyć nam każdego dnia. Zdaniem psychologów wcale nie musi tak być. Silna motywacja jest często odczuwana jedynie przez kilka dni (czasem krócej) od momentu wyznaczenia celu. Później zanika. Jeżeli nie sporządzimy planu realizacji naszego celu i nie zaczniemy go wdrażać krok po kroku, jest bardzo mało prawdopodobne, że go zrealizujemy.
Pamiętajmy, że motywacja nie może nam zastąpić nawyku regularnej pracy. Może nas skłonić do podjęcia określonych działań, jednak na dłuższą metę jest niewystarczająca.
Notujmy, notujmy, notujmy
Jeżeli chcemy zwiększyć szanse na realizację konkretnego celu, nie liczmy na to, że będziemy zmotywowani każdego dnia. Bardzo szybko zorientujemy się, że po prostu nie chce się nam działać. Musimy nauczyć się przełamywać swoje słabości. Jednym z lepszych sposobów jest notowanie. badania jasno pokazują, że zanotowanie celu znacznie podnosi prawdopodobieństwo jego realizacji. Pamiętajmy, żeby zanotować nie tylko to co chcemy osiągnąć, ale również cały proces dochodzenia do celu.
Stosujmy metodę małych kroków. Wyznaczamy cele na poszczególne dni, a następnie nagradzajmy się za ich realizację. Pomocne w zwiększeniu motywacji do działania będzie również opowiedzenie o naszych planach innym ludziom (będziemy starać się wykonać zadanie, żeby dobrze wyglądać w ich oczach).