Czy zostanie matką jest równoznaczne z przymusem rezygnacji z pracy zawodowej nawet na kilka lat? Czy kobieta musi naprawdę wybierać między dzieckiem i pracą? Dzisiaj już nie. Obecne możliwości technologiczne dają kobietom szanse na pogodzenie macierzyństwa z kontynuacją, jeśli nie kariery, to przynajmniej zwykłej pracy zarobkowej.
Przygotowania do macierzyństwa
Czasem ciąża jest planowana, innym razem nie. Jednak od momentu, gdy kobieta dowiaduje się, że zostanie matką, ma jeszcze trochę czasu, aby pomyśleć, jak połączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Kiedy dziecko przyjdzie na świat, zmieni się cała organizacja czasu, nie tylko kobiety, ale i jej partnera życiowego, czyli ojca dziecka. Jednak najpierw priorytetem powinno być przygotowanie się do macierzyństwa i przynajmniej pierwszych kilku lat wychowywania dziecka lub dzieci.
Ludzie mają różne możliwości i warunki. Jednym pomogą rodzice i inni członkowie rodziny, ale wiele par musi liczyć praktycznie wyłącznie lub głównie na siebie. Ich możliwości finansowe też są różne – nie każdego będzie stać na zatrudnienie zaufanej i kompetentnej niani. Dlatego zawsze trzeba szykować się do zmian, zakładając najmniej komfortową sytuację.
Sytuację dostosuj do charakteru dzieci
Dzieci są różne. Niektóre maluchy bywają bardzo spokojne i dużo śpią, a inne często miewają kolki albo problemy zdrowotne. Później też bywa różne. Dzieci w wieku przedszkolnym czasem są spokojne i łatwo je czymś zainteresować, aby zajęły się przez jakiś czas np. rysowaniem, budowaniem z klocków, czy inną zabawą. Innym trzeba poświecić więcej uwagi.
Jednak zawsze da się tak zorganizować czas, aby mama mogła popracować – czasem będzie to kilka godzin w ciągu dnia (niekoniecznie cięgiem, czasem będzie to praca z przerwami), a innym razem wieczorem, gdy pociechy pójdą już spać.
W czym mama jest dobra?
Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, jak połączyć prace z wychowywaniem dzieci, powinien przede wszystkim wziąć pod uwagę kilka rzeczy:
– co do tej pory mama robiła w życiu zawodowym
– jakie ma wykształcenie
– na ile dziecko lub dzieci pozwolą jej pracować i czy nie będzie to musiała być przez jakiś czas głównie lub tylko praca zdalna
– otwartość na przekwalifikowanie
– zainteresowania – wiele mam zaczęło zarabiać dzięki nim, nie mogąc kontynuować dotychczasowej linii życia zawodowego.
Macierzyństwo wielu mamom uświadomiło, co tak naprawdę mogą robić w życiu zawodowym i że mogą połączyć pasję i zarobkowanie. Dlatego warto przede wszystkim być osobą otwartą na zmiany. Wtedy pogodzenie macierzyństwa i zarobkowania na życie będzie jak najbardziej możliwe.