zaadoptowani.pl

Blog tematyczny o ciąży, zdrowiu i lifestylu.

DzieckoPorady

Co trzeba zrobić, żeby adoptować dziecko?

Co trzeba zrobić, żeby adoptować dziecko?

Obecnie wiele par zmaga się z niepłodnością. Czasami lekarze przez wiele lat nie potrafią znaleźć przyczyny, dlaczego nie dochodzi do poczęcia dziecka. Po długim, nieskutecznym leczeniu, bywa, że para decyduje się na adopcję. Nie jest to jednak łatwa droga. Co trzeba zrobić żeby adoptować dziecko?

Biologiczne czy adoptowane?

Posiadanie dziecka biologicznego to zupełnie coś innego niż adopcja. Przy adopcji trzeba nauczyć się miłości do obcego dziecka. Tymczasem, przy dziecku biologicznym, przychodzi to naturalnie, w grę wchodzą również hormony. Decyzja o adopcji dziecka powinna być podjęta po głębokim przemyśleniu tego tematu. Na szczęście procedury są dość skomplikowane, ale ma to chronić zarówno rodzinę, która podjęła decyzję o adopcji, jak też dziecko, które wiele już przeszło w swoim krótkim życiu. Nie wolno dopuścić do tego, aby dziecko zostało powtórnie skrzywdzone. Dlatego też ośrodek adopcyjny nie może zatajać żadnych istotnych faktów związanych na przykład ze stanem zdrowia malucha. Niestety, zdarza się, że takie praktyki mają miejsce. Adopcja dziecka nie może być traktowana jako ostateczność, jako coś gorszego. Takie podejście z pewnością zostanie rozpoznane przy badaniu psychologicznym.

Koszty adopcji

Sama adopcja nie wiąże się z ponoszeniem żadnych kosztów. Ośrodki adopcyjne nie mogą pobierać od przyszłych rodziców żadnych pieniędzy. Nie ma mowy o opłacie za dziecko. Sprawdzany jest jednak stan materialny danej pary. Chodzi o to, aby tacy ludzie mogli w przyszłości poradzić sobie z utrzymaniem dziecka o szczególnych potrzebach. Po adopcji nie będzie już można liczyć na pomoc materialną instytucji państwowych. Same koszty prywatnych wizyt lekarskich mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Najczęściej bowiem do adopcji trafiają dzieci dość zaniedbane pod względem medycznym. Można oczywiście spróbować leczenia na Narodowy Fundusz Zdrowia, ale czas oczekiwania na wizytę może być zbyt długi. Ile kosztuje adopcja dziecka? Nie można powiedzieć, że jest bezpłatna.

Leczenie niepłodności

Kiedy para dowiaduje się o swojej niepłodność, jest to bardzo trudny moment dla związku, można nawet powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju sprawdzian. Nie każda para z sukcesem przejdzie przez ten test. Rzadko zdarza się, że z prośbą o adopcję dziecka zwracają się pary, które mogą mieć swoje biologiczne potomstwo. Adopcja jest niezwykle trudną drogą, nie można bowiem wycofać się po kilku latach, tak samo jak nie do pomyślenia jest porzucenie swojego własnego dziecka biologicznego.

Udostępnij