zaadoptowani.pl

Blog tematyczny o ciąży, zdrowiu i lifestylu.

DzieckoLifestyle

Czy wysyłać dziecko do przedszkola? Wady i zalety przedszkola

Czy wysyłać dziecko do przedszkola? Wady i zalety przedszkola

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, gdy stajemy przed dylematem: czy to już czas na przedszkole? Niekiedy względy ekonomiczne przeważają nad innymi rozważaniami. Mamy jednak szerokie grono rodziców, które może zostać z dzieckiem w domu dłużej lub zapewnić mu inną formę opieki. Czy wysyłać dziecko do przedszkola? Czy bez niego będzie rozwijało się gorzej? Na jakie aspekty tej formy opieki zwrócić uwagę? Spróbujmy posumować zalety i wady przedszkola.

Prywatnie czy państwowo?

Zanim zaczniemy rozważania na temat wad i zalet edukacji przedszkolnej należy przez chwilę pochylić się nad zagadnieniem samego systemu. Mamy możliwość wyboru różnych placówek, zarówno prywatnych, jak i państwowych. Często mówi się, że w tych pierwszych, prowadzonych różnymi metodami (np. ekologiczne, Montessori), poziom zaangażowania, opieki i edukacji jest znacznie wyższy niż w przedszkolach publicznych. Ma tu działać zasada „płacę, więc wymagam”. Niestety nie zawsze się ona sprawdza. Często używana metoda występuje jedynie w nazwie przedszkola, a nie jego działaniu. Placówki państwowe mogą oferować równie ciekawe zajęcia, a ich infrastruktura jest dobrze przygotowana. Mimo to grupy są najczęściej bardzo liczne, przy niewielkiej ilości nauczycieli. Wiele zależy od kadry pracującej w danej placówce. Dlatego nie należy skreślać żadnego miejsca na starcie.

Dlaczego warto posłać dziecko do przedszkola?

Jednym z najważniejszych aspektów edukacji przedszkolnej jest jej socjalizujący charakter. Grupa rówieśnicza jest doskonałym miejscem do nauki. Dzieci mogą zawierać przyjaźnie, uczą się akceptować innych, dzielić, czekać na swoją kolej. Ze względu na bogate interakcje z rówieśnikami mają szansę spróbować samodzielnie rozwiązywać problemy oraz poznawać własne granice i upodobania. Wspólna zabawa sprawia dzieciom wiele radości.
Przedszkole to również rutyna, zasady oraz poznawanie świata w ciekawej formie. Przebieg dnia i jasne granice są przewidywalne, dają poczucie stabilności, uczą, jak planować swój czas.
Mnogość zajęć rozwija kreatywność i twórczość. Doświadczanie nowych rzeczy oraz kształtowanie umiejętności w kontakcie z innymi jest dużym wsparciem dla rozwoju najmłodszych.

Wady przedszkoli

Przede wszystkim spotkanie dużego grona dzieci obfituje w wymianę zarazków. Początek kariery przedszkolnej niejednokrotnie wiąże się z częstymi chorobami. Ponadto sama adaptacja dziecka do placówki może być trudna. Dla dzieci, które preferują spokojniejsze otoczenie lub do tej pory niewiele rozstawały się z rodzicami może być to trudne i stresujące przeżycie. Nie zawsze zakończone sukcesem za pierwszym podejściem. Wielu rodziców podnosi również kwestię posiłków w przedszkolach, nie zawsze właściwie zbilansowanych lub zwyczajnie niesmacznych. Należy również pamiętać, że w placówkach spotkają się dzieci z różnych domów o różnych zasadach i wartościach. Dlatego też placówka opiekuńcza jest miejscem, w którym dziecko może „podpatrzeć” zachowania niekoniecznie akceptowane przez rodziców.

Udostępnij