zaadoptowani.pl

Blog tematyczny o ciąży, zdrowiu i lifestylu.

LifestyleRodzina

Czym jest rodzina? Jak założyć rodzinę? Kilka słów o komórce społecznej.

Czym jest rodzina? Jak założyć rodzinę? Kilka słów o komórce społecznej.

Obecnie wiele osób ma różne poglądy na to, czym jest rodzina i czy w ogóle warto ją zakładać. Niektórzy uważają, że rodzina to kobieta i mężczyzna, inni są zdania, że również osoby homoseksualne mogą wchodzić w związki małżeńskie. Gdzie leży prawda? Jak zwykle pośrodku. Trzeba zapoznać się z ustawodawstwem danego kraju. Reguły mogą być różne.

Rodzina i odpowiedzialność

Definicja rodziny i związku małżeńskiego zwykle zawarta jest w konstytucji. Dopuszczenie do zawierania związków małżeńskich przez osoby homoseksualne wiązałoby się ze zmianą Konstytucji. Są jednak takie pomysły wśród polityków. Na razie warto jednak skupić się na rodzinach zakładanych przez kobietę i mężczyznę. Niestety, wiele osób, które zdecydowały się na zawarcie związku małżeńskiego, bardzo szybko po ślubie wnosi pozew o rozwód. Jakie są powody, że tak się dzieje? Małżonkowie wskazują na niezgodność charakterów, nieustanne kłótnie, rozbieżności związane z tym, jakie wartości są dla nich najważniejsze w życiu. O tym wszystkim można było porozmawiać przed ślubem. Wydaje się, że niektórzy ludzie wchodzą związek małżeński bez odpowiedniego stopnia dojrzałości, są nastawieni tylko na swoją przyjemność. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swojego postępowania.

Założenie rodziny

Jak założyć rodzine? Jeśli chodzi o względy formalne, wystarczy wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego. Urzędnik wyznacza odpowiedni termin, później trzeba będzie złożyć w jego obecności oświadczenie o wejściu w związek małżeński. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że instytucja małżeństwa i rodziny jest chroniona przez państwo. Małżonkowie nie mogą sami zdecydować o swoim rozwodzie, muszą zwrócić się do sądu z prośbą o rozwód. Małżonkowie mają wobec siebie wzajemnie obowiązki, których muszą dotrzymywać. Jeżeli jedna ze stron rażąco będzie zaniedbywała te obowiązki, może dojść do rozwodu z orzeczeniem o winie. Strona winna zaniedbań może nawet płacić alimenty na rzecz swojego byłego współmałżonka. Dlatego też wydaje się, że do małżeństwa trzeba bardzo mocno się przygotować. Nie jest to zadanie dla osób nieletnich, niedojrzałych emocjonalnie. Po ślubie także wiele może się wydarzyć. Zwykle sprawdzianem dla związku jest pojawienie się na świecie dzieci. Wtedy wszystko się zmienia. Pojawiają się kryzysy, nieporozumienia, wzajemne obwinianie się. Warto wtedy skonsultować się z mediatorem lub psychologiem, aby porozmawiać o tym, jak rozwiązać problemy. One same nie znikną. Będzie tylko gorzej. Warto dać sobie pomóc.

Udostępnij