Chyba każdy rodzic chciałby, by jego dziecko wyrosło na szczęśliwego i dobrego człowieka. Niestety, nie istnieją żadne kursy dobrego rodzicielstwa, które należy zaliczyć, zanim zdecydujemy się na potomka. Ponadto, w dzisiejszym świecie jest bardzo wiele różnych, czasem wykluczających się teorii na tematy dotyczące wychowywania dzieci. Istnieje jednak kilka dobrych rad, które wydają się uniwersalne i które warto zastosować.
Poświęć dziecku swój czas
Jak dobrze wychowywać dzieci? Przede wszystkim, należy poświęcić im jak najwięcej swojego czasu. Żadne zabawki, nawet najdroższe i posiadające ogromną ilość funkcji, nie zastąpią dziecku wspólnej zabawy z mamą, czy tatą. Tempo dzisiejszego świata, ogrom pracy i obowiązków sprawiają, iż zapominamy, że nasze dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje relacji z nami. Pokazujemy w ten sposób, że dziecko jest dla nas najważniejsze. Takie zachowanie zaowocuje w późniejszym czasie. Dziecko wyrośnie na nastolatka, który będzie miał do nas zaufanie i chętnie opowie nam o swoich problemach. Później stanie się dorosłym, który będzie partnerem w relacji ze swoimi rodzicami.
Dzieci uczą się przez naśladownictwo
Jest to ważna zasada, wynikająca z pierwszej. Dzieci uczą się naśladując swoich rodziców. Jeśli chcemy nauczyć je dobrych wzorców, sami musimy zachowywać się w pożądany sposób. Trudno, by maluch zapałał chęcią do czytania, jeśli w domu nie ma żadnych książek i nigdy nie widział rodzica zanurzonego w lekturze. Trudno też, by chętnie jadł zdrowe warzywa, jeśli sami ich nie jemy. Musimy pamiętać, iż rada ta dotyczy już kilku miesięcznych maluchów, które, choć nie mówią, bardzo wiele widzą i coraz więcej rozumieją.
Wyrażanie emocji to podstawa
Kiedyś, gdy my byliśmy dziećmi, jednym z obowiązujących zasad była „dzieci i ryby głosu nie mają”. Kolejnym, powtarzanym przez dorosłych powiedzeniem było „chłopaki nie płaczą”. Takich przykładów można by podać sporo. Teraz wiemy, iż są one bardzo szkodliwe. Ważnym jest, by dzieci nauczyły się wyrażać swoje emocje w sposób akceptowalny społecznie, oraz, by nauczyły się o nich mówić innym. W ten sposób, nie wyrosną na sfrustrowanych dorosłych, którzy nie potrafią nawiązać relacji z innymi osobami. Nazywanie swoich emocji, a także słuchanie o emocjach innych, uczy także empatii i zrozumienia dla rozmówcy.
Podobnych zasad można by wymieniać sporo. Nie wolno nam zapominać, iż dzieci, mimo, że nie mające jeszcze dużego doświadczenia życiowego, są małymi ludźmi. Należy im się szacunek, zrozumienie i wysłuchanie ich. Jeśli będziemy stosować się do tych kilku rad, na pewno odkryjemy, jak dobrze wychowywać dzieci.