zaadoptowani.pl

Blog tematyczny o ciąży, zdrowiu i lifestylu.

DzieckoPorady

Jak dbać o zdrowie dziecka? Oto główne zasady

Jak dbać o zdrowie dziecka? Oto główne zasady

Dbanie o zdrowie dziecka to jeden z głównych obowiązków, jakie stoją przed rodzicami. Dorośli mają spory wpływ na dobrą kondycję swojej latorośli – często wystarczy stosować kilka zasad w codziennym życiu, by choroby i infekcje rzadziej się pojawiały. Jak dbać o zdrowie dziecka?

Zdrowa dieta dziecka

Wiele osób lekceważy wpływ diety na zdrowie człowieka. Mimo to faktem jest, że sposób odżywiania w ogromnym stopniu oddziałuje na funkcjonowanie organizmu. Regularne posiłki i zbilansowana dieta składająca się m.in. z warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych zapewnia dziecku wszystkie konieczne do rozwoju elementy, w tym witaminy i minerały. Ponadto odpowiednio skomponowany jadłospis, dostosowany do potrzeb malucha, podnosi jego odporność, co skutkuje rzadszymi przeziębieniami. Pamiętajmy również, że dzięki prawidłowej diecie, polegającej m.in. na ograniczeniu cukru, minimalizujemy ryzyko wystąpienia otyłości, nadwagi, chorób krążenia, alergii i problemów żołądkowych.

Aktywny sposób spędzania czasu

Jeśli zastanawiamy się, jak dbać o zdrowie dziecka, nie możemy zapominać o ruchu. W dobie gadżetów elektronicznych kilkulatki chętnie spędzają czas przed ekranami smartfonów i tabletów, co prowadzi do wielu problemów związanych ze słabszą kondycją fizyczną i psychiczną. Aby dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało, trzeba zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu. Warto od małego uczyć latorośl, że aktywność to świetny sposób spędzania wolnego czasu. Można uprawiać jakiś sport na zewnątrz, chodzić na basen lub po prostu gimnastykować się w domu – choćby kilka minut każdego dnia. W ten sposób dziecko poprawia swą kondycję, nabiera sił, jest sprawne, ma lepszą koordynację. Mniej narażone jest też na występowanie wad postawy.

Świeże powietrze

Specjaliści często powtarzają młodym rodzicom, że przebywanie na świeżym powietrzu jest dla dziecka bardzo ważne. Codzienne, nawet najkrótsze spacery, świetnie oddziałują na zdrowie. W przypadku kilkulatków pobyt na zewnątrz można połączyć z np. rozrywką na placu zabaw, jazdą na rowerze, grą w piłkę. Dziecko spędzające każdego dnia czas na świeżym powietrzu zazwyczaj nie wykazuje większych problemów z zasypianiem, ma lepszy apetyt, rzadziej choruje. Podczas wyjść na zewnątrz należy oczywiście zwrócić uwagę na to, czy pociecha jest ubrana odpowiednio do pogody.

Odpoczynek

Zdrowa dieta, ruch, ograniczenie elektroniki i regularny pobyt na powietrzu w dużym stopniu wpływają na kondycję każdego malucha. Myśląc o tym, jak dbać o zdrowie dziecka, rodzic nie może pominąć wypoczynku. Organizm małego człowieka musi mieć czas na regenerację, wyciszenie i nabranie sił. Dziecko powinno w ciągu doby spać właściwą dla swojego wieku liczbę godzin. Przed zaśnięciem warto wywietrzyć jego pokój i ograniczyć rozpraszające bodźce.

Udostępnij