zaadoptowani.pl

Blog tematyczny o ciąży, zdrowiu i lifestylu.

CiążaDziecko

Jakie ćwiczenia w ciąży warto wykonywać?

Jakie ćwiczenia w ciąży warto wykonywać?

O zachowanie dobrej kondycji fizycznej powinno się dbać bez względu na wiek czy sytuację życiową. Aktywność dobrze wpływa na zdrowie całego organizmu, a także na samopoczucie.l, dlatego nie należy z niej rezygnować również w tak szczególnym okresie jakim jest ciąża.

Dlaczego warto podejmować aktywność fizyczną w ciąży?

W trakcie trwania ciąży kobiety powinny szczególnie dbać o siebie, ponieważ w ich organizmach zachodzi wiele zmian. Zmieniają się między innymi potrzeby żywieniowe, wydolność organizmu i zapotrzebowanie na sen.

Odpowiednio dopasowana aktywność fizyczna w ciąży pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji, wzmocnieniu poszczególnych partii mięśni i poprawie ogólnego samopoczucia. Stosując ćwiczenia w ciąży kobiety przygotowują się do wysiłku jakim jest sam poród, a jednocześnie zapewniają sobie łatwiejszy powrót do formy po urodzeniu dziecka.

Jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży?

Na to jaki rodzaj aktywności fizycznej jest odpowiedni dla kobiety w trakcie ciąży, ma wpływ przede wszystkim prowadzony przez nią dotychczas styl życia i kondycja.

W większości przypadków kobiety, które regularnie uprawiały sport mogą kontynuować treningi. Natomiast, aby zachować pełne bezpieczeństwo należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który oceni czy nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Z kolei kobiety, które prowadzą głównie siedzący tryb życia powinny powoli zacząć wzmacniać swoje ciało. Na początek mogą wystarczyć nawet regularne spacery, a po pewnym czasie delikatne ćwiczenia w domowym zaciszu.

Jaki typ aktywności fizycznej najlepiej podjąć w trakcie ciąży?

Kobiety, które w trakcie ciąży chcą rozpocząć aktywność fizyczną, powinny zdecydować się na ćwiczenia, które wpłyną korzystnie na wzmocnienie mięśni, a jednocześnie nie będą niosły dużego ryzyka kontuzji.

Wiele klubów fitness posiada w swojej ofercie zajęcia dedykowane przyszłym mamom. Uczestnictwo w nich jest świetnym pomysłem, ponieważ są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów, którzy są w stanie dobrać najkorzystniejszy zestaw ćwiczeń.

Bardzo polecana dla kobiet w ciąży jest również joga. Pomaga nie tylko we wzmocnieniu, ale również uelastycznieniu mięśni. Dodatkowo w jodze niezwykle ważny jest odpowiedni, spokojny oddech, co wpływa na poprawę samopoczucia.

Nauka kontroli oddechu w trakcie wykonywania ćwiczeń

Należy pamiętać o tym, że kontrola oddechu jest niezwykle ważna w trakcie porodu, dlatego niezależnie od wybranego typu aktywności fizycznej warto dbać o naukę poprawnego oddychania podczas wykonywania ćwiczeń.

Udostępnij